Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo
Nacházíte se: VŠCHT PrahaFCHTÚstav anorganické chemieNanorobots → Výzkum
iduzel: 37400
idvazba: 39180
šablona: stranka
čas: 18.2.2020 22:46:16
verze: 4633
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW

Výzkum

Cíle výzkumu

Cílem projektu Pokročilí Funkční Nanoroboti je vytvořit mezinárodní tým, který vyvine novou kategorii nanotechnologií: dynamické nanosystémy.

Cílem projektu je vyvinout nanoroboty, kteří jsou schopni sebeorganizace a aktivit typu "detekuj a jednej", která vyústí v praktické aplikace pro detekci biologicky aktivních látek, biomedicínské aplikace, cílenou léčbu onemocnění, cílené doručování biologicky aktivních látek, dekontaminaci životního prostředí a nové vysoce efektivní katalyzátory. V rámci projektu bude dosaženo následujících výzkumných cílů:

(I) Vyvineme nové nanoroboty, kteří budou schopni vysoké efektivity přeměny chemické energie v pohybovou, což jim zajistí pohyb i při velmi nízkých koncentracích paliva.

(II) Vyvineme nové nanoroboty, kteří budou mít na povrchu molekulární biorozpoznávací prvky a budou schopni aktivity typu "detekuj a jednej". Budeme se zabývat komplikovanými systémy, které jsou velmi dynamické, kde je možnost vazby limitována spíše kineticky než termodynamicky.

(III) Vyvineme nové nanoroboty, kteří jsou schopni aktivity typu „stop/vpřed“ neboli cílené zastavení a rozjezd nanorobotů, který je důležitý pro řadu aplikací (např. v biomedicíně).

(IV) Vyvineme nové nanoroboty se schopností chemotaxe, následování koncentračních gradientů a sebeorganizace do velkých svazků nanorobotů. Připravíme nanoroboty schopné mezi sebou 'komunikovat', jak v 3D prostředí, tak v uzavřených 2D/1D systémech, které budou napodobovat prostředí v lidském těle/krevním oběhu. Experimentální výzkum bude doplněn matematickým modelováním pohybu těchto nanorobotů, kteří při pohybu spotřebovávají palivo, a tudíž vytvářejí sami koncentrační gradienty. Také budou vyvíjeny možnosti navigace nanorobotů, pomocí externích elektromagnetických polí, optické navigace, nebo drsnosti okolních povrchů.

(V) Vyvineme a demonstrujeme praktické aplikace koordinované akce tisíců nanorobotů pro biosenzory a remediaci životního prostředí.

 

Více informací na nanorobots.cz

šířka 450px

Aktualizováno: 7.9.2018 10:08, Autor: Jan Kříž

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum
zobrazit plnou verzi